Clubs

Club Constitution Sample

Club Name Club Advisor Active Club (Y/N) Meeting Day Meeting Time Meeting Location Club President
American Red Cross Club Franco Y Fridays Both lunches L108 Brian Campuzano
Animation Club Austin Y K1 Kai Torres
Art Club Lemus/Venegas Y Thursdays 3:00 V1 Jessa Orense
Asian Culture Club Moon Y Tuesdays (every 2 weeks) After School S102 Seth Villanueva
AVID Harris Y
AVID Bears Community Members Harris
Band Niemeyer Y
Be the Voice #StopSuicide Palmer/Miyahara Y Wednesdays both lunches L210 Cyrena Chavers/ Savannah Headley
Bear P.A.W.S. Than Y Tuesdays At Snack L111 Jasmine Garcia
Bear Talks Kozhaya Y Monthly TBA Q5 Destiny Rodriguez
Bears Helping Senior Citizens Club Fisher Y Susana Hinojosa
Bears of Hope Club
Biology Club Orlinsky Y Fridays 3:00 Science 112 Hwikeun Kim
C.S.F. (General) Kelly Y 1 x per semester 3:00 L213 Alejandra Barreto (Temp)
C.S.F. 2018 Mariscal Y 1 x per semester 3:00 TBD N/A
C.S.F. 2019 Franco Y 1 x per semester 3:00 TBD N/A
C.S.F. 2020 Orlinsky Y 1 x per semester 3:00 TBD N/A
C.S.F. 2021 1 x per semester 3:00 TBD N/A
Chess Club Arnold Y Wednesdays Lunch L110 Marc Wilker
Chorus Petersen Y
Cinema Club Tse Y Wednesday At Snack S110 Yajaira Selva
Construction Club (WCT) Kiess Y Wednesday 6:15 AM J-3 Michelle Perez
Cru Club Drake Y 1st and 2nd lunch B103 and E14 Carina Quintero
Dance Team Anaya Y Mondays and Wednesdays After School Stage or Bear Alley 3 Captains
Drama Production Deichman Y
Downey Historical Society Redfox Y Thursdays 1st and 2nd lunch J1 Sebastian Arteaga/Sarah Neveraz
Dungeons and Dragons Arnold Y Fridays After Scool L110 Blake Brossmer
E.L.D. Casillas Y
Ecology Club Miyada Undecided Undecided Undecided Undecided
Epicurean Club (Catering Club) Peters/Zegarra Y Before Catering Before Catering D1/D2 Andrew Hernandez and Jessica Antuna
Everyone Can Tutor Kelly Y Mon-Fri Varies L213 Hwikeun Kim
F.B.L.A. Club Miyada Undecided Undecided Undecided Undecided
FCA Club Cha Y Thursdays 1st and 2nd lunch L210 Jeremiah Witmer/Chris Venegas
Film Club Lundsberg Y Tuesdays Before School  K3 Hannah McLennan
French Club Noonan   Y Thursdays Snack or 3 pm U-3 Estelle Yamoah
Four Walls of Hope Y Kimberly Castano
Games for Change Lee Y Wednesdays 1st lunch L102 Mario Rodriguez
Garden Club W. Russell Y Wednesdays 3:00 PM V2 Delilah Ngayan
German Club Drechsler Y Both lunches U5 Alexandra Romero and Victoria Perez
Girls League Nielsen Y Tuesday Both lunches G4 Susana Hinojosa
Global Citizen Club Than Y TBD TBD L111 Brissa Avila
Grammar Club Elsasser Y
Helping Children Smile Harris Y Wednesdays Snack L109 Nathalie Sahagun
Home Economics Club Peters Y Mondays Snack D-3 TBD
Hope Club Miyahara Y Undecided Undecided ASB Room Heather Martell
Humanitarian Society Pardo/Miranda y Mondays Lunch 1st P4/2nd Q3 Pamela Cordova
IDEAS Club Vasquez-Funk y Wednesdays 3:00 L211 Katerin Quinteros
Impact Club Tse Y Thursdays After School Science-110 Ezekiel Juarez
Interact Club Lord Y TBD TBD Remind for now Sofia Cortez/Quintanaro
Junior State of America (JSA) Y Ashley Emmert
Justice Club Homer Y TBD Snack TBD Samantha Escobedo
Key Club Fuenmayor Y Itzel Ruiz
Ladies Leadership Y Natalie Ramirez
Library Club Nielsen Y TBD TBD Library TBD
Link Crew LaMar Y
Make-A-Wish Club Robinson Y Mondays At Snack B104 Natalie Lopez
Marine Biology Club Davenport Y Tuesdays Afterschool S-107 TBD
Math Club Yoo Y
Mock Trial Orejel Y TBD After school L112 Kimberly Mitchell
Model United Nations Austin
Musical Theater Harr Y
National History Day Orejel Y Tuesday (monthly After school L112 TBD
Novel Writing Club Arnold Y Wednesdays After school L110 Alexandra Romero
Ocean Pollution Awareness Club
Operation Love Kirby Y Fridays After school  Q4 Yostina Wasef
Philosophy Club Lee Y Tuesdays 1st lunch L102 Karen Travieso
Photo Club Redfox Y TBD 1st  lunch J1/J2 Susana Hinojosa
PolitiClub Hobbs Y Tuesdays TBD C-4 Jose Abundio
Positively Pink Club Miyahara Y TBD TBD ASB Jacquelin Casasola
Rainbow Alliance Davenport/Orejel Y Wednesdays After School S-107 or L-112 Allia Davis
Robotics Club Menjivar/Lamoreaux Y Wednesdays 3:00 PM H1 Carlos Cardona and Ernesto Rodriguez
Students Against a Violent Environment (SAVE) M. Muller Y Thursdays After School E11 Luciana Aragon
Send for C Club Miyahara Y Thursdays After School H3 RJ Garcia
SkillsUSA Davenport/Menjivar Y
Social Science Club Willis/J. Muller Y Undecided Undecided E7 N/A
Spanish Club Adame/Miranda Y EOThursday 1st/2nd lunch E-14/P-4
Special Education Acosta Y
Stop the Shame Orejel Y Tuesdays After School L112 Catherine Martinez
Super Smash Bros Club Davenport Y Thursday After school S-107 TBD
Teen Connection Club Spino Y
Teen Court Adame, Lopez, Farina Y M, W 3:00 PM E14 Gabriela Morales
The 3 C’s Club Lamoureux Y Mondays After School R-2 Arianna Gutierrez
Varsity Club J. Muller Y 2 W a month Both Lunches E7 Ale Barreto; Audrey Lepe
Voice Club J. Muller Y Undecided After School E7 Karina Sandoval
Yearbook Gargas Y Wednesdays After School A-105 Mary Palmquist (EIC)
Z Club Lee Y Thursdays Both Lunches L102 Alejandra Barreto